Instalacja OpenMediaVault
Zanim rozpoczniemy instalację systemu OMV. Najlepiej podpiąć do komputera jedynie dysk twardy na którym chcemy zainstalować system - w zupełności wystarczy 64/120gb - dysk ten będzie wykorzystany tylko do systemu. Nie będzie możliwości przetrzymywania na nim żadnych plików. Należy również pamiętać że dysk podczas instalacji zostanie całkowicie wyczyszczony - sformatowany - zostaną usunięte z niego wszelkie dane.
Po utworzeniu naszego bootowalnego Pendrive, czas rozpocząć instalację. Jako pierwsze musimy w BIOSie ustawić bootowanie z USB - ale na ten temat nie będę się rozpisywał.
Oto pierwszy obraz który ukaże się naszym oczom. By zainstalować system wybieramy opcję "Install"
Kolejnym krokiem jest wybór języka w którym ma się z nami komunikować OpenMediaVault. Sądząc po tym że jesteś tutaj i czytasz instrukcję w języku POLSKIM wnioskuję iż wybierzesz język....
oczywiście nasz ojczysty :)
Kolejnym krokiem jest wybór strefy lokalnej w której mieszkamy. Więc jeśli np. jesteś Polakiem zamieszkującym inną strefę czasową, wybierz tutaj odpowiedni kraj dla swojego miejsca zamieszkania. Tak by system ustawił odpowiednią godzinę dla regionu w którym mieszkasz.
ustawienia klawiatury - chyba nic tu tłumaczyć nie trzeba :)
wpisujemy nazwę naszego serwera - dowolna wybrana przez nas.
nazwa domeny - w sieci lokalnej do prywatnego użytku trochę przerost formy nad treścią, ale możemy wpisać local :)
podajemy hasło dla użytkownika root
i oczywiście je potwierdzamy ;)
czekamy na zakończenie procesu instalacji.
wybór serwera lustrzanego w celu sprawdzenia aktualności naszego systemu/programów/pakietów - dowolny wybór
dowolny wybór
Pozostawiamy puste
Tutaj instalacja była wykonana na maszynie wirtualnej w celu dokładnego wykonania zrzutów ekranu. Wybieramy oczywiście nasz pierwszy dysk na którym został zainstalowany system - /dev/sda
W momencie gdy na ekranie ujrzymy taki komunikat, spokojnie możemy z portu USB usunąć Pendrive instalacyjny systemu OMV i potwierdzić klawiszem "ENTER" :)